بوتاکس چیست؟ مراقبت ها، عوارض، نتایج
مقالات admin 0 نظر کاربران 13 شهریور ماه 1401

بوتاکس چیست؟ مراقبت ها، عوارض، نتایج

یکی از روش های رایج و پرطرفدار جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک در سراسر جهان تزریق بوتاکس است. بیش از نیم قرن است که از بوتاکس در علم پزشکی استفاده می شود اما از این ماده به منظور جوانسازی و از بین بردن چین و چروک حدود 15 سال است که استفاده می شود. در این نوشتار با کلینیک زیبایی قوی سفید همراه باشید که به هر آنچه که باید قبل از تزریق بوتاکس بدانید؛ آشنا شوید. 

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از سمی به نام آنوبوتولینومتوکسینA  به دست میاید و میتواند به طور موقت مانع از حرکت عضله شود. این سم توسط میکروبی تولید می شود که باعث بوتولیسم (نوعی مسمومیت غذایی) می شود.

هدف از تزریق بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس سیگنال های شیمیایی خاصی از اعصاب را مسدود می کند. این سیگنال ها بیشتر سیگنال هایی هستند که باعث انقباض عضلات می شوند. رایج ترین استفاده از تزریق بوتاکس فلج کردن برخی از ماهیچه های صورت است که در شکل گیری چین و چروک  پیشانی و اطراف چشم نقش دارند (تزریق بوتاکس پیشانی و دور چشم). از تزریق این سم همچنین برای درمان شرایطی و مشکلاتی که در عملکرد بدن ما تأثیر می گذارد استفاده می شود. برخی از بیماری هایی که با بوتاکس درمان میشوند عبارتند از:

 • دیستونیا: در این بیماری دردناک، عضلات گردن شما به طور ناگهانی منقبض می شود و باعث درد میشود.
 • تنبلی چشم: شایع ترین علت تنبلی چشم عدم تعادل در عضلات حرکت دهنده چشم است.
 • انقباضات عضلانی: برخی از بیماری های عصبی مانند فلج مغزی می توانند باعث شوند تا اندام شما به خودی خود حرکت کنند یا تکان بخورند. تزریق بوتاکس این مکشل را برطرف می کند.
 • هایپرهیدروز: در این بیماری، شخص هنگامی که هوا گرم نیست دچار تعریق بیش از حد می شود که تزریق بوتاکس زیر بغل این بیماری قابل کنترل است.
 • درمان میگرن با تزریق بوتاکس: اگر بیش از 15 روز در ماه میگرن را تجربه کنید، تزریق بوتاکس ممکن است به کاهش دفعات سردرد کمک کند.
 • اختلال عملکرد مثانه: تزریق بوتاکس همچنین می تواند به کاهش بی اختیاری ادرار ناشی از مثانه بیش فعال کمک کند.
 • پیچش چشم: تزریق بوتاکس ممکن است به تسکین انقباض یا پیچش عضلات اطراف چشم کمک کند.

عوارض بوتاکس 

تزریق بوتاکس چنانچه هنگام توسط یک پزشک باتجربه انجام بگیرید نسبتاً بی خطر است. برخی از عوارض تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • درد، تورم یا کبودی در محل تزریق
 • سردرد یا علائم آنفلوانزا
 • افتادگی پلک
 • عدم تقارن پوست
 • خشکی چشم یا ریزش اشک بیش از حد

اگر چه بسیار بعید است، اما ممکن است سم بوتولونیوم در بدن شما پخش شود. در صورت مشاهده هر یک از این عوارض ساعت ها یا حتی هفته ها پس از دریافت بوتاکس بلافاصله با پزشک تماس بگیرید:

 • ضعف عضلانی
 • مشکلات بینایی
 • دشواری در صحبت کردن یا بلعیدن
 • مشکلات تنفسی
 • از دست دادن کنترل مثانه
 • منع تزریق سم بوتولونیوم در برخی شرایط خاص

پزشکان معمولاً تزریق بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی را توصیه نمی کنند. علاوه بر این از بوتاکس نباید در افرادی استفاده شود که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند.

پزشک خود را با دقت انتخاب کنید

بوتاکس فقط باید تحت مراقبت پزشکی تزریق شود. بنابراین بسیار مهم است که تزریقات به صورت دقیق انجام شود تا از عوارض جانبی جلوگیری شود. اگر این کار به طور نادرست انجام شود، بوتاکس درمانی می تواند خطرناک باشد. برای این کار حتما و حتما به یک پزشک واجد شرایط در یک مطب یا کلینیک زیبایی خوب مراجعه کنید.

چگونه خود را برای تزریق آماده کنیم؟

قبل از هر چیزی اگر در طی چهار ماه گذشته هر نوع تزریق بوتاکس داشته اید، به پزشک خود اطلاع دهید. در صورت مصرف شل کننده های عضلانی، قرص های خواب آور یا داروهای ضد حساسیت به پزشک خود بگویید. علاوه بر این اگر رقیق کننده خون مصرف می کنید، ممکن است لازم باشد چندین روز قبل از تزریق مصرف آنها را متوقف کنید تا خطر خونریزی یا کبودی شما کاهش یابد.

چه انتظاری قبل، حین و بعد از تزریق بوتاکس باید داشته باشید؟

قبل از تزریق

در اکثر افراد احساس ناراحتی زیادی در طول تزریق ایجاد نمی شود. اما ممکن است نیاز باشد تا پوست شما قبل از تزریق بی حس شود. این امر به خصوص اگر کف دست یا کف پا به دلیل تعریق بیش از حد تحت درمان قرار گیرد ضروری است. پزشک شما ممکن است از یک یا چند روش مختلف برای بی حس کردن ناحیه استفاده کند.

در طول تزریق

تزریق بوتاکس معمولاً در مطب پزشک انجام داده می شود. پزشک شما از یک سوزن نازک برای تزریق مقادیر کمی از سم بوتولینوم به پوست یا عضلات شما استفاده می کند. تعداد تزریق های مورد نیاز بستگی به عوامل زیادی از جمله مساحت پوست و عضله دارد.

مراقبتهای بعد از تزریق بوتاکس 

شما باید بعد از تزریق بخش های درگیر را تا 24 ساعت مالش یا ماساژ ندهید. این کار ممکن است به جلوگیری از انتشار سم بوتولیسم به بخش های دیگر بیانجامد. با این حال شما می توانید بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس به فعالیت های عادی خود برگردید.

نتایج تزریق بوتاکس

نتایج تزریق بوتاکس معمولاً یک تا سه روز پس از تزریق خود را نشان می دهد و بسته به هدف از تزریق ممکن است تا 3 ماه و یا بیشتر نیز دوام داشته باشد. برای اینکه نتایج به خوبی خود را نشان دهد و ماندگار باشد، باید بعد از چند ماه دوباره اقدام به تزریق کنید.

نظر بدهید
لطفا تمامی موارد خواسته شده را وارد نمایید.

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

وارد کردن موارد ضروری الزامیست.